Prechádzka bukovými pralesmi môže byť pekným spestrením dovolenky pri vodách Vinného jazera alebo Zemplínskej Šíravy.
Priamo na najvyšší vrchol Vihorlatských vrchov vedie turistická značka len zo severu, ale dostanete sa naň aj zo strany Zemplínskej Šíravy. Z parkoviska v sedle Krivec nad Remetskými Hámrami je to len kúsok po modrej značke k Morskému oku. Po žltej značke sa od kaštielika na brehu Morského oka dostaneme strmým stúpaním okolo Malého morského oka, ktoré postupne zaniká prirodzeným zanášaním a mení sa na raj žiab a žubrienok, do sedla Jedlinka. Chodník vedie ozajstnou divočinou Vihorlatských pralesov.
Po červenej značke sa vydajte stále lesom pralesovitého charakteru doľava do sedla Rozdiel. Tu prejdite na zelenú značku a pokračujte širším chodníkom na Poľanu pod Vihorlatom – čarovnú lúku uprostred mohutného lesa s prameňom, obľúbenú obyvateľmi obcí z podhoria na spoločné opekačky a varenie gulášu. Priamo od ohniska pod vysokým stromom vedie severozápadným smerom široký neznačený chodník na skalnatý vrchol Vihorlatu.
Táto stolová hora s vrcholovým pilónom vám ponúkne nezabudnuteľné výhľady na juh na Šíravu, Senianske rybníky i hory neďalekej Ukrajiny. Na návrat použite rovnakú cestu, ktorú si môžete spestriť predĺžením do sedla Tri Table (možnosť výstupu na Sninský kameň – 30 min.) a návratom po modrej k Morskému oku.
Trasa: Sedlo Krivec – Morské oko – sedlo Jedlinka – Sedlo Rozdiel – Poľana pod Vihorlatom – Vihorlat
Vihorlat 1026 m Dĺžka túry (bez odbočky na Tri table): 21 km, prevýšenie: 900 m; potrebný čas: asi 6,5 hodiny
Eva Dučaiová
Foto: archív ed
Príspevok Tip na víkend: Vihorlat zobrazený najskôr košice :dnes.